Güncel
12 Ocak 2021 Salı

ABD'li Moderna: Koronavirüs aşısı en az 1 yıl boyunca virüse karşı koruyor

Koronavirüs salgınına karşı mRNA teknolojisini kullanarak geliştirdiği aşıyla dikkat çeken ABD'li Moderna, yapılan aşının insanları en az 1 yıl boyunca virüsten koruyacağını açıkladı.
ABD'li Moderna: Koronavirüs aşısı en az 1 yıl boyunca virüse karşı koruyor
Türk bilim insanlarının kurduğu BioNTech ile Pfizer'ın geliştirdiği aşı ile aynı tekniği kullanan Moderna, koronavirüs aşısı ile ilgili en çok merak edilen soruya yanıt verdi. Daha önce aşının mutasyona uğramış koronavirüse karşı da etkili olduğunu duyuran Moderna yetkilileri, aşının insanları ne kadar süre koruyacağını da duyurdu.

'2021'DE 1 MİLYAR DOZA YAKIN AŞI TESLİM ETMEYİ PLANLIYORUZ'
Şirket yetkilileri dün JP Morgan Healthcare Konferansı'nda açıklamalarda bulundu. Moderna, mRNA-1273 isimli aşının etkisinin en az 1 yıl olacağını duyurdu. Sentetik mRNA kullanarak bağışıklık sistemini harekete geçiren ve koronavirüsü etkisiz hale getirmeyi amaçlayan aşının vurulduktan sonra en az 1 yıl boyunca etkili olduğunu açıklayan Moderna'nın CEO'su Stephane Bancel, '2021 yılında 600 milyon doz ile 1 milyar doz arasında aşı teslim etmeyi planlıyoruz' dedi.

BIDEN'DA MODERNA AŞISINI YAPTIRMIŞTI
Moderna'nın aşısını ABD'in Seçilmiş Başkanı Joe Biden, seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris ve Dr. Antony Fauci gibi üst düzey isimler olmuştu.

Güncel

Berat Albayrak'la ilgili çok konuşulacak iddia

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la arasındaki buzları erittiği öne sürülen Albayrak'ın 10 ya da 15 gün içerisinde Beştepe'de tekrar görevlendirileceği konuşuluyor.

Güncel

Hastanelerde koronavirüs aşılaması başladı!

Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin koronavirüs aşısı olmalarının ardından bu sabah hastanelerde koronavirüs aşılaması başladı. İlk etapta Türkiye'de 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak.