Dünya
15 Mart 2021 Pazartesi

ABD ile Fransa arasında Doğu Akdeniz görüşmesi!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian arasında yapılan görüşmede Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler de ele alındı
ABD ile Fransa arasında Doğu Akdeniz görüşmesi!
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian arasındaki görüşmede Doğu Akdeniz, Çin, Rusya ve İran konuları başta olmak üzere pek çok dış politika başlığı ele alındı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken'ın, Le Drian ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Buna göre, iki bakan, Transatlantik ittifakının küresel güvenlik sorunlarıyla mücadeledeki önemine vurgu yaptı.
İki bakanın Çin, Rusya ve İran'la ilgili konuları ve Libya'daki siyasi süreci ele aldığı belirtilen açıklamada, Blinken ile Le Drian'ın, Doğu Akdeniz'deki barış ve istikrarın korunmasını da görüştüğü kaydedildi.

BLINKEN, BM YEMEN ÖZEL TEMSİLCİSİ GRIFFITHS İLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Bakanlık Sözcüsü Price, Blinken'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile de telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.
Açıklamaya göre, Blinken, Yemen'de ağırlaşan insani durumdan dolayı duydukları endişeyi dile getirdi ve ABD'in birleşik, istikrarlı ve dış güçlerin etkisinden bağımsız bir Yemen'i desteklediğini vurguladı.
Blinken ayrıca ABD ile BM ve Özel Temsilci Griffiths arasındaki yakın iş birliğinin ve koordinasyonun devamı konusunda kararlı olduklarını belirtti.
Dünya

AstraZeneca aşısına 4 ülke talip oldu

Kan pıhtılaşması' sorunu nedeniyle dikkatleri üzerine çeken AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını alan ABD ile Danimarka, aşıların kullanımını durdurarak ihtiyacı olan ülkelere vermeyi teklif etti.

Dünya

Rus istihbaratı, Ukrayna konsolosunu gözaltına aldı

Rus istihbaratı, Ukrayna'nın Rusya'da görev yapan St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u 'Rusya'ya ait gizli bilgileri toplamak' suçlamasıyla gözaltına aldı. Ukrayna, yapılan eylemin 'diplomatik çalışma statüsüne aykırı' olduğu belirtti.