Bilim
15 Eylül 2017 Cuma

260 milyon dolarlık patlama!

Uzay araştırmaları şirketi SpaceX, Falcon 9 isimli roketin başarısız denemelerini içeren bir video paylaştı
260 milyon dolarlık patlama!

Elon Musk'ın kurucusu olduğu uzay araştırmaları şirketi SpaceX, 28 Haziran 2015'te Falcon 9 isimli roketini fırlatmış ancak fırlatmadan birkaç dakika sonra roket infilak etmişti.

The Wall Street Journal'ın ele geçirdiği finansal belgelere göre, şirketin bu başarısız girişimden mali kaybı 260 milyon doları buldu.

260 MİLYON DOLARLIK ZARAR

Gazetede yer alan haberde, "Şirket, 2015'te kalkıştan kısa süre sonra infilak eden ve uluslararası uzay istasyonuna 2 ton kargo taşıyan Falcon 9 roketinden 260 milyon dolar zarara uğradı" ifadeleri kullanıldı.

Şirket, sonrasında yapacağı fırlatmaları erteledi ve iç soruşturma başlattı. Roket donanımlarında ve operasyonlarda değişikliğe gidildi ve Aralık 2015'e kadar başka bir fırlatma yapılmadı.

Şirketin kurucusu Elon Musk da Twitter hesabından Falcon 9'un başarısız denemelerini içeren bir video paylaştı.

Esprili bir dille hazırlanan video aslında Falcon 9 roketinin başarıya giden yolda yaşadığı büyük zorlukları anlatıyor.

(Habertürk)

Bilim

Koronavirüse karşı yeni ilaç umudu

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li biyoteknoloji şirketi Vir tarafından geliştirilen 'VIR-7831' adlı bir monoklonal antikor ilacının koronavirüse bağlı hastaneye yatış ve ölümü yüzde 85 oranında azalttığı açıklandı.

Bilim

Tarihteki en ölümcül salgın hastalıklar

Tarih boyunca insanoğlu birçok salgın hastalıkla mücadele etti. Bu hastalıklar sonucunda çokça kayıp verilse de hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. İşte Tarih boyunca İnsanların Mücadele ettiği büyük salgın hastalıklar